"Yo siempre me había imaginado el paraíso bajo la especie de una biblioteca."
"Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir."
Jorge Louis Borges

20 Mayıs 2012 Pazar

THE BOOK OF CHAMELEONS-JOSÉ EDUARDO AGUALUSA

Angola doğumlu Agualusa’nın  romanı gerçek ile düşün çok ince iplerle birbirine bağlandığı, geçmişin bütün gücüyle yaşadığımız güne uzanıp onu yerle bir edebileceğini etkileyici bir biçimde gösteriyor.

İnsanlara “yeni bir geçmiş satmak” onları geçmişlerinden kurtarmaya yeter mi? Agualusa kurgu sanatının bir çok aracını  kullanarak (gerçekçilik, düşsellik, gerçeküstülük vb) bu geçmiş sorunsalını kurcalıyor.  Kahramanlarından kimi Dostoyevski kimi de Borges, Marquez kişilerini anımsatır. Marquezvari kişi ile Dostoyevskivari kişinin arasında geçen bir gerilimin Borgesvari birinin ağzından anlatılışı gibi tuhaf bir fikre kapılıyor insan. Buların ötesinde bu kişiler bukalemunlar gibi şekil değiştiriyor. Ayrıca yer yer olağanüstü bir güzelliğe ulaşan şiirsel bir dille okuyoruz bütün bunları.

Geçmiş yine geleceği belirliyor sonuçta. Çünkü; yapılanlar sonsuza dek yapılmış olarak kalacaktır. Bir kere yapılan artık hep yapılmış olarak hatırlanacaktır. Çünkü bukalemunlaşmayan tek şey geçmiştir.

*
Felix Ventura sıradışı bir ticaret yapan bir albinodur; o, bellek satıcısıdır. El altından insanlara yeni geçmişler satmaktadır. Geçmişinden memnun olmayanlara, değişen toplum yapısıyla uyum sorunu yaşayanlara ve toplum içinde kendilerine iyi bir yer edinmek isteyenlere ‘mükemmel bir geçmiş' uydurmaktadır.

Bir kertenkelenin ağzından mizahi bir dille anlatılan ve tümüyle özgün olan bu roman değişen zamanın değişen zamanın değişen insanlarına bukalemun gibi değişik renkler sunuyor."J. M. Coetzee ile Gabriel García Márquez'i birbirine karıştırırsanız, Portekiz'in bir sonraki Nobel Ödülü adayı José Eduardo Agualusa'yı elde edersiniz."

*
Kitapkurdu bir albino, güzel bir kadın, gizemli bir yabancı ve esprili tarzda konuşan bir kertenkele... Felix Ventura sıradışı bir ticaret yapan bir albinodur; o, bellek satıcısıdır. El altından insanlara yeni geçmişler satmaktadır. Geçmişinden memnun olmayanlara, değişen toplum yapısıyla uyum sorunu yaşayanlara ve toplum içinde kendilerine iyi bir yer edinmek isteyenlere ‘mükemmel bir geçmiş' uydurmaktadır. Bir kertenkelenin ağzından mizahi bir dille anlatılan ve tümüyle özgün olan bu roman değişen zamanın değişen insanlarına bukalemun gibi değişik renkler sunuyor. Felix Ventura'nın evine davetlisiniz. Tek bir kitapta,Franz Kafka, Gabriel García Márquez'i, J.M. Coetze gibi ustaların izlerine rastlayacak ve bir klasik okurmuşçasına bu kitabın keyfini yaşayacaksınız. Bu eve dahil oldukça geçmişinize ve geleceğinize dair kurgulamalar yapmaya kışkırtılacaksınız. Latin Edebiyatı'nın yeni ustası dünyaya hızla yayılıyor. “Geçmişler Satan Adam'ın hikayesi oldukça sıkı, ironik ve esprili.” -TLS “İnanılmaz orijinal, yaratıcılığın gücünü en sıra dışı eylemlere nasıl da dönüşebileceğini kanıtlıyor. Kafka'nın romanındaki Gregor Samsa'dan bu yana böylesine sevilebilecek insan dışında bir anlatıcı hiç olmamıştı. Yazar, Daniel Hahn aracılığıyla evi capcanlı olarak bize sunuyor.” -Amanda Hopkinson, Independent “İlginç ve büyüleyici.” -Guardian “Gerçekler ve hikayecilik üzerine şiirsel, ayartıcı bir meditasyon. Politik bir gerilim ve tatmin edici bir cinayet gizemi. ” -New Internationalist Books of the Year “ Derin konuları akıcı anlatımıyla mizahi ve şaşırtıcı; Geko'nun anlatımı kendisi gibi renkli ve canlı.” -Boyd Tonkin, Independent “J. M. Coetzee ile Gabriel García Márquez'i birbirine karıştırırsanız, Portekiz'in bir sonraki Nobel Ödülü adayı José Eduardo Agualusa'yı elde edersiniz.” —Alan Kaufman, yazar.


Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

©2012 Kitap Önerisi


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
9