"Yo siempre me había imaginado el paraíso bajo la especie de una biblioteca."
"Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir."
Jorge Louis Borges

9 Mayıs 2012 Çarşamba

BULUTLAR-JUAN JOSE SEAR

Arjantin 1804. Santa Fe'deki küçük bir kasabayla Buenos Aires yakınlarındaki akıl hastanesi arasında pampa, vurdumduymaz, ıssız ve engin bir çöl uzanıyor. Beş deli, bir psikiyatr, bir muhafız birliği, bir işportacı ve üç fahişe bir yolculuğa çıkıyorlar bu çölde.


Delilerin ilki bir melankolik: Hareketsizce yatıp duruyor, yumruğu kapalı, Zenon'un bilginin yolunu betimlemek için kullandığı hareketleri yineliyor. İkincisi nemfoman bir rahibe: Tamamen kendine özgü tanrısal ve insansal sevgi birliği düşüncesini askerlerle uygulamaya koyuyor. Üçüncüsü manyak bir dandi, kalan ikisi de dilsel bozukluklar sergiliyorlar.


Paraná'nın suları taşmış, eli kanlı bir Kızılderili reisi peşlerinde, deliler kafilesi ovanın bitimsiz uzamına dalıyor. Gerçekle delilik orada birbirine karışıyor. Her birinin deliliği yeryüzünün yansızlığıyla çatışıyor. Bekleyiş, serüven, insanlığın içlerinden yontulmuş kişiler...
Voltaireci vurgular taşıyan bu roman metafizik boyuta sırtını dayıyor. Buradaki zamanla, uzamın yoğunluğu Juan José Saer'in çağımızın en önemli yazarlarından biri olduğunu gözler önüne seriyor. 


*
“Hiçbir şey delilik kadar bulaşıcı olamaz”
Tuğla gibi kalın olmayan ama onlardan daha uzun zamanda bitirilen romanların yazarlarından J.Jose Sear. Bulutlar (dilimize çevrilen tek kitabı) işte bunlardan biri.

Bir çeşit yolculuk öyküsü Bulutlar. Ama kahramanları sıradan yolcular değil: Deliler.

Delileri 3 Akasya adlı yeni hastaneye götürmekle görevli anlatıcımız onları bulma ve yola çıkarma öyküsü anlatıyor bize.

Delilere ulaşma ve onları götürme sırasında sanki yazar gizli bir sesle bize deliler ve akıllılar hakkındaki düşüncelerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini fısıldıyor. Özellikle deli rahibenin ibret verici öyküsü.

155 sayfalık kısa ama oldukça çetin bir kitap Bulutlar.


Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

©2012 Kitap Önerisi


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
9