"Yo siempre me había imaginado el paraíso bajo la especie de una biblioteca."
"Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir."
Jorge Louis Borges

21 Haziran 2012 Perşembe

AYNADAKİ DİŞİ ŞEYTAN-HORACİO CASTELLANOS MOYA

Salvadorlu genç kadın Olga Maria'nın evinin salonunda sebepsiz yere öldürülmesinden en çok yakın arkadaşı Laura Rivera etkilenir. Cinayeti kimin ya da kimlerin tezgahladığını bulana dek huzur bulamayan Laura'nın sonuca ulaşmak için çırpınışları, gürültücü, hezeyanlı monoloğu, tüm gevezelikleri ve süreç içinde deliliğe meyletmesiyle ilerleyen roman, okuyucuyu San Salvador'un iç savaş sonrası kaotik toplumsal dokusunda gayrimeşru ilişkilerden devasa boyutlu finans skandallarına karmaşık ve karanlık politik komplolara çarpıcı gözlemler içeren maceralı bir yolculuğa çıkarıyor. Yazar karanlık, dehşet uyandıran ama bir yandan da mizahi eserinde, huzursuz ve takıntılı anlatıcısı üzerinden çöküntü halindeki bir toplumu resmederken, ülkedeki çürüme, yozlaşma ve her tür kötülüğü en açık şekilde gözler önüne seriyor. Laura çevresini saran "şeytan"lara şüpheyle bakıyor. Peki ama aynada gördüğü aslında kim?

Cinayet ve siyaset

Orta Amerika edebiyatının önemli kalemlerinden Horacio Castellanos Moya’nın Aynadaki Dişi Şeytan adlı eseri Türkçe yayımlandı. Roman bir cinayeti ve San Salvador’un iç savaş sonrası kaotik ortamını anlatıyor.
Horacio Castellanos Moya, 1957 yılında Honduras’ta doğdu. Hayatının ilk yıllarında ailesiyle El Salvador’a yerleşti. 1997 yılında El Asco adlı romanının yayımlanmasıyla uluslararası ün kazandı ve bu roman yüzünden sürgüne yollandı.

Kanada, Kosta Rika, İspanya, Meksika ve Almanya’da gazetecilik yaptı, çeşitli dergilerde çalıştı. Romanlarında, Orta Amerika toplumunun, tüm çelişkilerini ve riyakârlıklarını da gözler önüne seren ayrıntılı bir portresini çıkarır. Salvador iç savaşının sürgünlerini konu edinen ilk romanı La Diáspora, 1988’de Ulusal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. El Asco (1997) adlı romanını, ünlü Avusturyalı yazar Thomas Bernhard’a ithafen, bu yazarın üslubuyla kaleme almıştır. Insensatez (2004) adlı romanı için ise, “Latin Amerikalı bir Kafka tarafından, etkileyici bir biçimde işlenmiş bir fabl” yorumu yapılmıştır.

Castellanos Moya, Orta Amerika edebiyatının en orijinal ve kışkırtıcı seslerinden biridir. Bugün yaşamını, Sığınmacı Yazarlar Kenti projesi (The City of Asylum Project) kapsamında Pittsburgh’da (ABD) sürdürmektedir. Yazarın Aynadaki Dişi Şeytan adlı romanı geçtiğimiz günlerde Sel Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Salvadorlu genç kadın Olga Maria’nın evinin salonunda sebepsiz yere öldürülmesinden en çok yakın arkadaşı Laura Rivera etkilenir. Cinayeti kimin ya da kimlerin tezgahladığını bulana dek huzur bulamayan Laura’nın sonuca ulaşmak için çırpınışları, gürültücü, hezeyanlı monoloğu, tüm gevezelikleri ve süreç içinde deliliğe meyletmesiyle ilerleyen roman, okuyucuyu San Salvador’un iç savaş sonrası kaotik toplumsal dokusunda gayrimeşru ilişkilerden devasa boyutlu finans skandallarına karmaşık ve karanlık politik komplolara çarpıcı gözlemler içeren maceralı bir yolculuğa çıkarıyor. Laura çevresini saran “şeytan”lara şüpheyle bakar. Peki ama aynada gördüğü aslında kim?

Yazar karanlık, dehşet uyandıran ama bir yandan da mizahi eserinde, huzursuz ve takıntılı anlatıcısı üzerinden çöküntü halindeki bir toplumu resmederken, ülkedeki çürüme, yozlaşma ve her tür kötülüğü en açık şekilde gözler önüne seriyor. Latin Amerika edebiyatına düşkün olanların tanıdığı ve ilgilerini esirgemeyecekleri bir kitap. 

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

©2012 Kitap Önerisi


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
9