"Yo siempre me había imaginado el paraíso bajo la especie de una biblioteca."
"Ben cenneti hep bir çeşit kütüphane olarak düşlemişimdir."
Jorge Louis Borges

15 Haziran 2012 Cuma

72.KOĞUŞ-ORHAN KEMAL

Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Orhan Kemal'in başyapıtlarından biri olan 72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikâyesidir Tüm yapıtlarında her şeye rağmen insana olan inancını ve sevgisini korumuş olan Orhan Kemal, bu derin çukura yuvarlanmış olan insanların, en yakınını bile üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış olanların dünyasını bir koğuşun karanlığında anlatırken bile direnişin sesini duyuruyor okurlarına. Alçalışın bile yok edemeyeceği insanlık onurunu dile getiriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bîr okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Orhan Kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.

*
"72.Koğuş, bütün cezaevlerinde olduğu gibi cezaevlerinin en yoksul, yoksul olduğu için de en pis koğuşuydu. Buranın insanları ayağa kalkmış birer solucandılar."
Gerçekçi edebiyatımızın köşe taşlarından biri olan Orhan Kemal’in, önce uzun öykü sonra da tiyatro oyunu olarak yayımlanmış yapıtı bugünlerde sinemaya da aktarılmış oldu.
Orhan Kemal ilk kısa öyküsünden son romanına dek biçim ve içerik olarak pek taviz vermeden yazmıştır. Çokça Gorki, Panait Istrati ile aynı kulvara konsa da kendine has bir dünya ve anlatım yaratabilmiş, yaşadığı toplumu ve zamanı çok iyi gözlemlemiş, bunları da eserlerinde temiz bir dil ile anlatmıştır.
72.Koğuş, yalnızca hapishanede değil, hapishanenin en berbat, en yoksul, en unutulmuş kısmında geçen bir öyküdür. Hapishanelerde böyle bir koğuşun olduğunu öğrendikten sonra yazarımız bizi artık bu insanlık dışı koşullarda yaşayanların içinde gezdirir. Şartlar ne olursa olsun yaşam denilen o büyülü şey herkesi burada da içine çeker. 
Baştan sona bu koğuştaki bir avuç insanın dramı, çekişmeleri, sevinçleri, kıskançlıkları, dostluk ve düşmanlıkları hiç sekmeden tam isabet gerçeklikle verilirken aynı zamanda elle tutulmayan bir aşkı da barındırır içinde öykü.
Orhan Kemal çok sade ve dolambaçsız yazıyor gibi görünse de bu ucuz bir okumadan başka bir şey değildir. Ayrıca genelde aydınlık gerçekçiliğin yazarı diye bilinen, tüm olumsuzluklara rağmen hep iyimserlikle yazan Orhan Kemal, bu kitabında iyimserliğini bir kenara bırakıp gerçekliği en acımasız haliyle ortaya koymuştur. Bu gerçekçi öykünün içine fantastik bir aşkı da koyarak çok katmanlılık ne demek gayet güzel göstermiş oluyor usta yazar.
Bu kitabın tek bir kahramanı vardır, o da koğuşun kendisi. Zaten bir süre sonra herkes tek tek kuş gibi ölüp ya da uçup gider ama koğuş kalır.


Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

©2012 Kitap Önerisi


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
9